Question #195926

If it takes 25 mL of 0.05 M HCl to neutralize 345 mL of NaOH solution, what is the concentration

of the NaOH solution?


Expert's answer

Given, M1=0.05,V1=25,V2=345,M2=?M_1=0.05,V_1=25,V_2=345, M_2=?


As we know-


M1V1=M2V2⇒M2=0.05×25345=0.003623MM_1V_1=M_2V_2\\[9pt]\Rightarrow M_2=\dfrac{0.05\times 25}{345}=0.003623M


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS