Question #185234

A mixture of argon and xenon gases, in a 8.85 L flask at 44 °C, contains 17.9 grams of argon and 22.6 grams of xenon. The partial pressure of xenon in the flask is____ atm and the total pressure in the flask is ____ atm.


1
Expert's answer
2021-04-25T03:50:48-0400

The total pressure (P) can be calculated using ideal gas equation: PV = nRT,

 

for the above problem n is the total number of moles, thus

 

n =PV/RT

 

V = 8.85 L, T = 44oC + 273 = 317 K, R = 0.0821 L.atm/mol.K (it is a constant).

Molar Mass of argon = 39.948

= 17.9/39.948 = 0.448M

Molar Mass of Xenon = 131.293

= 22.6/131.293 = 0.172M

0.448 +0.172 = 0.62M

PV = n×RT

8.85P = 0.62 × 0.0821 ×317

8.85p= 16.136

total Pressure = 1.82atm

Partial pressure of Xenon

= 0.172/0.62 × 1.82

= 0.5atm

 



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Assignment Expert
30.04.21, 14:55

Dear MJJ , please post a new question

MJJ
29.04.21, 21:27

A race car starts from rest on a circular track of radius 400 m. Its speed increases at the constant rate of 0.500 m/s2. At the point where the magnitudes of the radial acceleration is twice the tangential acceleration, determine (a) the speed of the race car, and (b) the elapsed time.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS