Question #183467

A) What volume of carbon dioxide (CO2) will be produced if 2.90 moles of iron (Fe) is produced?



Expert's answer




Reaction

Fe2O3+3CO→3CO2+2Fe\boxed{Fe_2O_3 + 3CO \rightarrow 3CO_2 + 2Fe}


By mole- mole analysis


moles of CO2 = 2.90×32=4.352.90\times\frac{3}{2}= 4.35 moles


The volume of one mole of CO2 at STP conditions is 22.4 liters and is 24.0 liters at room temperature and pressure.


So

(24×4.35) makes

104.4 liters of CO2.




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS