Made up element Zh
Molar mass= 839.92
85.7 g of Zh2
find the number of moles Zh in compound.
Molar mass of Zh=839.92
Mass=85.7/2=42.85
Moles=mass/molar mass
42.85/839.92=0.05
Ans=0.05moles
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments