Question #181274

What is the theoretical yield, in grams, of LiHCO₃(𝑠) that can be produced from 45.3 grams of LiOH(𝑠) according to the reaction below? 


LiOH(s)+CO2(g)—>LiHCO3(s)


Expert's answer

Mass of produced LiOH = 45.3

Molar Mass of CO2 = 44.01

molar Mass of LiHCO3 = 67.958

Molar Mass of LiOH = 23.95

= 45.3 × 1/1× 44.01/1 × 67.958

= 29.34g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS