Question #177614

How many millilitres of 0.100 mo(l)/(L) HCl are required to neutralize 25.0 mL

of 0.100 mo(l)/(L) KOH? (25 mL)


Expert's answer

n=C×Vn = C×V

n=0.1M×0.025Ln = 0.1M × 0.025L

n = 0.0025 mol KOH

HCl+КOH=NaCl+H2O

the coefficients are the same so the amount of the substance is the same

n(HCl)=0.0025

V=nCV = \frac{n}{C}

V=0.0025mol/0.1MV = 0.0025 mol/0.1M

V = 0.025 L = 25 mL HCl


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS