Question #177485

A 4.6 g sample of XO2 occupies 2.24 L at STP. Find X.



Expert's answer

At STP, 1 mole of any gas occupies a volume of 22.4 L.


 4.6 g of a gas at STP occupies a volume of 2.24L.


Hence, the number of moles of gas =2.2422.4​=0.1moles.=\frac{2.24}{22.4} ​=0.1 moles.


0.1 moles of a gas = 4.6 g.


1 mole of a gas =4.6×10.1=46g=4.6×\frac{1}{0.1}=46g


Thus, the molecular weight of gas is 46g/mol.

It is the molecular weight of NO2 gas.

Hence = X is N (nitrogen)



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS