Question #168129

a chemist measured the amount of hydrogen fluoride produced during an experiment she finds that 1.27g of hydrogen flurries is produced. calculate the number of moles of hydrogen Fluoride produced 


Expert's answer

Ans:-

The chemical reaction performed is

H2+H_2+ F2→2HFF_2 \rightarrow 2HF

So according to the stoichiometry 11 mole of H2H_2 produces 22 mole of hydrogen fluoride(H2H_2 )

therefore firstly find the moles of hydrogen(H2)H_2)

moles of hydrogen=givenmassmolecularmass=\dfrac{given mass}{molecular mass}


⇒\Rightarrow 1.272=0.635mol\dfrac{1.27}{2}=0.635mol

So moles of Hydrogen fluoride(HF)(HF) produced is 2×0.635=1.27mol2\times0.635=1.27mol


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS