Question #165985

An iron cube has the volume of 4.76 cm^3. If iron has a density of 7.680 x 10^3 kg/m^3, how many moles are in the cube?


Expert's answer

We have given,


Volume of Iron Cube = 4.76cm34.76cm^{3} = 4.76×10−3m34.76\times10^{-3}m^{3}


Density = 7.680×103kg/m37.680\times10^{3}kg/m^{3}


We know,


Density =MassVolume\dfrac{Mass}{Volume}


7.680×103=Mass4.76×10−37.680\times10^{3} = \dfrac{Mass}{4.76\times10^{-3}}


Mass = 36.55kg36.55kg


Hence, number of moles in the cube= MassMolarMass\dfrac{Mass}{Molar Mass}


= 36.5555.84\dfrac{36.55}{55.84}


= 0.6545moles0.6545 moles


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS