Question #165155

The radioactive isotope of radium has a half-life of 1600years. The mass of a 100g sample of radium will be —g after 200years


Expert's answer

N(t) = N0 e(−0.693tt1/2)^{(\frac{-0.693t}{t^{1/2}})}

t = 200

N0 = 100

t1/2 = 1600

N(200) = 100×e(−0.693×2001600)^{(\frac{-0.693×200}{1600})}

N(200) = 100×e(−138.61600)^{(\frac{-138.6}{1600})}

N(200) = 100×e(-0086625)

N(200) = 91.7 gram


.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS