Question #163927

What would be the result if you combine 33 grams of methane with 289 grams of oxygen


Expert's answer

if you combine 33 grams of methane with 289 grams of oxygen you get water and carbon dioxide


The equation for the reaction is:

CH4 +2O2 → CO2 + 2H2O

IF 16 g CH4 +64 g O2 → 44 g CO2 + 36 g H2O

33g CH4 + 289g O2 will produce ??

16 g Methane produce 36 g water

Therefore, 33g CH4 will produce?

33 x 36/16= 74.25g H2O

CH4=16g

12g is carbon

therefore 33g of CH4 contains 33cx 12/16= 24.75 carbon

each mole of carbon (12g) burns to 44g of C02

Therefore, 24.75g carbon x 44/12 =90.75g of CO2

33g CH4 + 289g O2 → 90.75g CO2 + 74.25g H2O


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS