Question #160380

How many grams of NaHCO3 would have to be added to 2.00 L of 0.100 M H2CO3 to yield a solution with a pH = 6.00? (Ka = 4.2x10-7

Expert's answer

Solution:

pH=pKa+log[HCO2−][H2CO3]pH=pK_a+log\dfrac{[HCO_2^-]}{[H_2CO_3]}


6=6.38+log[HCO3−]0.16=6.38+log\dfrac{[HCO_3^-]}{0.1}


[HCO3−]=0.042  M[HCO_3^-]=0.042\;M


m=0.042  M∗2L∗84.01(gmole)=7.06  g  of  NaHCO3m=0.042\;M*2L*84.01(\frac{g}{mole})=7.06\;g\;of\;NaHCO_3


Answer:


7.06 grams of NaHCO3 should be added.




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS