Question #159065

How many moles of Na2S2O3 are needed to react with 0.04 moles of C12?


A. 0.10 mol Na2S2O3

B. 0.20 mol Na2S2O3

C. 0.30 mol Na2S2O3

D. 0.40 mol Na2S2O3

E. 0.50 mol Na2S2O3


Expert's answer

First of all, there is no correct answer in the multiple choices given.

The correct answer is 0.01 moles of Na2S2O3

Because the balanced equation for the implied reaction is;


Na2S2O3 + 4Cl2 + 5H2O →\to 2NaHSO4 + 8HCl


Thus, the mole ratio of Na2S2O3:Cl is 1:4


Moles of Na2S2O3 =14x0.04=0.01moles=\dfrac{1}{4}x0.04 = 0.01moles of Na2S2O3

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS