A weather ballon is filled with Helium at sea level on a hot summer day. The volume of the ballon is 67.0 L and the temperature is 32° C and since it is at sea level the pressure is 1 atm. Show how to calculate the volume of the balloon after it rises to 30,000 ft where the temperature is -23° C and the pressure is 0.56 atm.
We will use the combined gas law equation;
rearranging for V2 gives;
P1 = 1atm
P2=0.56atm
T1=(32+273)=305K
T2=(-23+273)=250K
V1=67.0L
V2=?
Comments
Leave a comment