Question #155689

F 100.0 g of iron three hydroxide is mixed with 80.0 g of sulfuric acid acid what will be the limiting reactant


Expert's answer

The balanced equation for the reaction;

2Fe(OH)3 + 3H2SO4 →\to Fe(SO4)3 + 6H2O


Moles of Iron(III)hydroxide available

1mole   ⟹  \implies 107g

?   ⟹  \implies 100g

=1molx100g107g=\dfrac{1molx100g}{107g}


= 0.9346mol


Moles of H2SO4 required to completely react with 100g of Iron (III) hydroxide;


Mole ratio of Fe(OH)3 : H2SO4 = 2:3


Moles of H2SO4 =32x0.9346=1.4019mol=\dfrac{3}{2} x0.9346 = 1.4019mol


Moles of H2SO4 available =massRFM=80g98g/mol=0.8163mol= \dfrac{mass}{RFM} = \dfrac{80g}{98g/mol} = 0.8163mol


Therefore, the moles of H2SO4 available are less than required, hence H2SO4 is the limiting reagent





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS