Question #153018

145.3 g of Sodium phosphate reacted completely with Calcium chloride. The reaction yielded to new compounds.

(note: Na=23.0g/mol, P=31.0g/mol, O=16.0g/mol, Ca=40.0g/mol, Cl=35.0g/mol)

Please find the compounds.


Expert's answer

3CaCl2+ 2Na3PO4= Ca3(PO4)2 + 6NaCl

calcium phosphate, sodium chloride

find the masses of the obtained compounds:

n(Na3PO4)=mM=145.3164=0.89n (Na3PO4)=\frac{m}{M}=\frac{145.3}{164}=0.89

masses ofCa3(PO4)2

0.892=x1\frac{0.89}{2}=\frac{x}{1}

x=0.445

m=M×n=0.445∗310=137.95m=M\times n=0.445*310=137.95

masses of NaCl:

0.892=x6\frac{0.89}{2}=\frac{x}{6}

x=2.67

m=M×n=2.67∗58=154.86m=M\times n=2.67*58=154.86


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS