Question #151375

How many atoms are in 56.7 grams Mg3P2?


Expert's answer

N=mM⋅NAN=\frac{m}{M} \cdot N_A

where NN - number of atoms; mm - mass, g; MM - molar mass, g/mol; NAN_A - Avogadro's number, NA≈6.022⋅1023  mol−1N_A \approx 6.022 \cdot 10^{23} \; mol^{-1}.

M(Mg3P2)=3⋅24.305+2⋅30.974=134.863  g/molM(Mg_3P_2)=3 \cdot 24.305+2 \cdot 30.974=134.863 \; g/mol

N=56.7134.863⋅6.022⋅1023≈2.53⋅1023N=\frac{56.7}{134.863} \cdot 6.022 \cdot 10^{23} \approx 2.53 \cdot 10^{23}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS