Question #150288

25.0 g of a molecular compound is dissolved in 50.0 g of water giving the resulting solution a boiling point of 104 ˚C. Calculate the molar mass of the solution. K
b
of water is 0.52 ˚C/m.
Multiple Choice
65.0 g/mol
75.4 g/mol
107.6 g/mol
122.3 g/mol

Expert's answer

ΔT = T(boiling solution) – T(water boiling)

ΔT = 104 – 100 = 4 ºC

m=ΔTKbm=40.52=7.69  mol/kgm=moles  solutekg  solvetntm = \frac{ΔT}{K_b} \\ m = \frac{4}{0.52} = 7.69 \;mol/kg \\ m = \frac{moles\;solute}{kg\;solvetnt}

kg solvent = 0.05 kg

moles solvent =m×kg  solvent= m \times kg\;solvent

moles solvent =7.69×0.05=0.3845  mol= 7.69 \times 0.05 = 0.3845 \;mol

mc=25.0  gnc=0.3845  molMMc=25.00.3845=65.02  g/molm_c = 25.0 \;g \\ n_c = 0.3845 \;mol \\ MM_c = \frac{25.0}{0.3845} = 65.02 \;g/mol

Answer: 65.02 g/mol


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS