Question #148689
1.How many grams of potassium chloride, KCl, are produced if 50.0g of potassium chlorate, KClO3, decompose?
2KClO3 → 2KCl + 3O2
2.How many grams of hydrogen, H2, are necessary to react completely with
20.0 g of nitrogen, N2?
N2 + 3H2 → 2NH3
3.How many grams of AgCl, silver chloride, are produced from 65.0 g of AgNO3, silver nitrate?
2AgNO3 + BaCl2 → 2AgCl + Ba(NO3) 2
1
Expert's answer
2020-12-06T13:29:44-0500

1. M(KClO3) = 122.55 g/mol

n(KClO3) =50.0122.55=0.408  mol= \frac{50.0}{122.55} = 0.408 \;mol

n(KCl) = n(KClO3) = 0.408 mol

M(KCl) = 74.55 g/mol

m(KCl) =0.408×74.55=30.41  g= 0.408 \times 74.55 = 30.41 \;g

2. M(N2) = 28.01 g/mol

n(N2) =20.028.01=0.714  mol= \frac{20.0}{28.01} = 0.714 \;mol

n(H2) = 3n(N2) =3×0.714=2.142  mol= 3 \times 0.714 = 2.142 \;mol

M(H2) = 2 g/mol

m(H2) =2×2.142=4.284  g= 2 \times 2.142 = 4.284 \;g

3. M(AgNO3) = 169.87 g/mol

n(AgNO3) =65.0169.87=0.382  mol= \frac{65.0}{169.87} = 0.382 \;mol

n(AgCl) = n(AgNO3) = 0.382 mol

M(AgCl) = 143.32 g/mol

m(AgCl) = 0.382×143.32=54.75  g0.382 \times 143.32 = 54.75 \;g


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS