Sulfuric acid (H2SO4) is bought in 4.00 L jugs and has a concentration of 18.0 mol/L. How many litres of 0.100 mol/L H2SO4 solution can be prepared from one jug?
Expert's answer
Using C1V1 = C2V2,
C1 = 18mol/L
C2 = 0.100mol/L
V1 = 4.00L
V2 = ?
Using the formula,
V2 = C1V1/C2
V2 = 18×4/0.100 = 72/0.100 =
720L
Therefore 720L of the required concentration can be produced from that one jug.
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!