Question #146489

1. A mixture of 0.5 g CaCl2 and 0.5 g Na2CO3, was dissolved in water.
a. Which of the two reactants is limiting?
b. Calculate the mass of CaCO3 (s) that formed?
2. What is the effect of heating the solution on the particle size of CaCO3 (s)?

Expert's answer

A balanced equation for the reaction is

CaCl2+Na2C→CaCO3+2NaClCaCl_2+Na_2C\to CaCO_3+2NaCl

1.

a.The limiting reagent is the reactant that has the least number of moles.

Number of moles of CaCl2

Moles=0.5110.98Moles=\dfrac{0.5}{110.98}

=0.00451= 0.00451

Number of moles of Na2CO3

Moles=0.5105.988=0.00472Moles=\dfrac{0.5}{105.988}=0.00472

Therefore, the limiting reagent in this case is Na2CO3Na_2CO_3


b. Calculate the mass of calcium carbonate using the balanced equation reaction ratio 1:1

Therefore number of moles of Calcium carbonate is 0.004.

Mass=molar mass∗number of molesMass =molar\ mass*number\ of\ moles

Mass=100.059∗0.004Mass =100.059*0.004

Calcium carbonate mass = 0.4g


2.Upon heating the particle size of CaCO3 smaller particles favours higher crystalization and their sizes increases.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS