Question #137977

if a firework gives off a bright orange color, what would the energy of a single photon be for this colored photon? assume that there we’re 3.50 moles of photon expelled by the explosion of the firework, what would the energy be in kj?

Expert's answer

The orange colour of fireworks is due to the presence of calcium metal.

This orange colour has the wavelength, λ= 500 nm

= 500× 10^-9 m


We know that the energy of single photon , E =( hc/λ ) unit


h = plank's constant = 6.626×10^-34 J.s

c = velocity of light = 3×10^8 m/s

So, E =( hc/λ ) Joul

Or, E =[ ( 6.626×10^-34 J.s × 3×10^8 m.s-1) / 500× 10^-9 m ]

Or, E =[1.9878 ×10^-26/500× 10^-9] Joul

Or, E = 3.9756 × 10^-19 Joul

Hence,

the energy of a single photon be for this colored photon = 3.9756 × 10^-19 Joul




If there we’re, n= 3.50 moles of photon expelled by the explosion of the firework,


Then total energy = n×NA×E Joul

Where,NA = 6.023×10^23, E =(hc/λ) joul

= (3.50×6.023×10^23×3.9756 × 10^-19)/1000 kJ

= 838.076 kJ



Hence,

If there we’re, n= 3.50 moles of photon expelled by the explosion of the firework, then the total energy = 838.076 kJ

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS