Question #137532

As part of formulation development, you have been asked to prepare 467 grams of an ointment that contains 7.5% w /w methyl salicylate. Calculate how many grams of an ointment base you would need to prepare the ointment.


Expert's answer

The mass of methyl salicylate equals:

467×0.075=35g467\times0.075 = 35g

Therefore, the mass of an ointment base equals

467−35=432g467-35= 432g

Answer: 432 g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS