Question #136325

Melamine (C3N3(NH2)3) is a component of many adhesives and resins and is manufactured in a two-step process from urea (CO(NH2)2) as the sole starting material. How many moles of urea would be required if we want to collect 1.00 kg of melamine and if the first step in the process is 100% yield, but the second step is only 65% yield?
(1) CO(NH2)2 (l)  HNCO(l) + NH3(g) (balanced)
(2) HNCO(l)  C3N3(NH2)3 (l) + CO2(g) (unbalanced

Expert's answer

Molar mass of melamine =36+42+48=126 g=36+42+48=126\ g

Moles of melamine in 1.00 Kg1.00\ Kg of melamine =1000126=7.94=\frac{1000}{126}=7.94

The reaction  6HNCO(l)→C3N3(NH2)3(l)+3CO2(g)\ 6HNCO(l) \to C_3N_3(NH_2)_3 (l) + 3CO_2(g)

11 mole of melamine requires 66 moles of HNCO.HNCO.

And given 6565 % yield of reaction,

Let xx moles of HNCOHNCO are required to produce 7.947.94 moles of melamine.

65100×x×16=7.94  ⟹  x=73.29\frac{65}{100}\times x\times \frac{1}{6}=7.94\implies x=73.29

Now as per the reaction,

CO(NH2)2(l)→HNCO(l)+NH3(g)CO(NH_2)_2 (l) \to HNCO(l) + NH_3(g)

Moles of urea required be yy for production of 73.2973.29 moles of HCNOHCNO given 100100 % yield .

Also, 11 mole of urea is required for 11 mole of HCNO.HCNO.

So, 100100×y×11=73.29  ⟹  y=73.29\frac{100}{100}\times y\times\frac {1}{1}=73.29\implies y=73.29

So, moles of urea required are 73.29.73.29.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS