Question #136129

How many grams of Na2 O are produced when 2.70 moles Na react?

Expert's answer

Solution:

1 moles of Na reacts to produce Na2O, it will produce 1 moles of Na2O.


So,

When 2.70 moles of Na reacts to produce Na2O, it will produce 2.70 moles of Na2O.


Molar mass of Na2O = ( 2×atomic mass of Na + atomic mass of Oxygen ) g/mole

= (2×23+16) g/mole

= 62 g/mole


Mass of 1 mole of Na2O = 62 g/mole

Mass of 2.70 mole of Na2O = (62 g/mole × 2.70 mole )

= (62×2.70) g

= 167.4 g


Hence, 2.70 moles of Na reacts to produce 167.4 g of Na2O.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS