Question #129953

Hi,
A neutralization reaction was performed using NaOH (volume = 49.0 mL, concentration = 0.600 M ) and nitric acid (volume = 49.0 mL, concentration = 0.750 M ).
Calculate the moles of the limiting reactant.

NaOH + HNO 3 → NaNO 3 + H 2 O

Please Give your answer to three significant figures.Thanks

Expert's answer

NaOH + HNO3_{3} →\to NaNO3_{3} + H2O


Solution:

step 1: find the moles of reactants in terms of molarity and volume


CM=nsoluteVsolutionC_{M}= \tfrac{n_{solute}}{V_{solution}} →\to nsoluten_{solute} = CM∗VsolutionC_{M} * V_{solution}

n(NaOH) = 0.0294 moles

n(HNO3_{3}) = 0.03675 moles


step 2: determine the limiting reactant

given reaction is equal so we should just compare the moles of reactants to each other.


NaOH + HNO3_{3} →\to NaNO3_{3} + H2O

0.0294 < 0.03675


So moles of sodium hydroxide are smaller than nitric acid. Therefore, limiting reactant in this reaction is sodium hydroxide


limiting reactant →\to NaOH

moles of limiting reactant →\to 0.0294 moles



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS