Question #129932

Good day,

A fuel was used to heat water in a calorimetry experiment. Glucose was burnt causing a temperature change of 17.7 K in 1250 g of water (specific heat capacity = 4.18 J/g·K).


Please Calculate the heat change of the water.


Heat change (J) = mass (g) × specific heat capacity (J/g·K) × temperature change (K)


Please Give your answer to three significant figures.  Thanks  


Expert's answer

Q=1250 x 4.18 x 17.7 = 92 482,5 J. =

92, 4825kJ.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS