Question #129022

A solution is prepared from 20mL of 0.10M HNO3 and 30mL of 0.05M H2SO4. If the H2SO4 completely ionises, the pH of the solution would be:
A. +1 B. +3 C. –log 0.02 D. –log 0.07

Expert's answer

n1(H+)=c(HNO3)V1=0.10M∗0.02L=0.002moln_1(H^+) = c(HNO_3)V_1 = 0.10M*0.02L = 0.002mol

n2(H+)=2c(H2SO4)V2=2∗0.05M∗0.03L=0.003moln_2(H^+)=2c(H_2SO_4)V_2 = 2*0.05M*0.03L = 0.003mol

ntotal=0.002mol+0.003mol=0.005moln_{total} = 0.002mol+0.003mol = 0.005mol

Vtotal=0.02L+0.03L=0.05LV_{total} = 0.02L+0.03L = 0.05L

c(H+)=n/V=0.005mol/0.05L=0.10Mc(H^+) = n/V = 0.005mol/0.05L = 0.10M

pH=−logc(H+)=+1pH = -logc(H^+) = +1

Answer: A +1


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS