Question #128600

Good day,

For a certain reaction, Kc = 1.73×10−9 and kf= 2.21×104 M−2⋅s−1
. Calculate the value of the reverse rate constant kr,given that the reverse reaction is of the same molecularity as the forward reaction.

Expert's answer

The equilibrium constant of any reversible reaction system is the ratio of forward and reverse rate constants:


K=Kf/KrK = K_f/K_r


The reverse rate constant is:

Kr=Kf/KK_r = K_f/K

so Kr =(2.21*104)/(1.73*10-9)

Kr = 1.27* 1013 M-2s-1

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS