Question #128445

Good day

When Zn(OH)2(s) was added to 1.00 L of a basic solution, 1.15x 10^-2 mol of the solid dissolved.
What is the concentration of OH^- in the final solution?
Some info:
-The solubility-product constant for Zn(OH)2 is Ksp= 3.00 x 10^-16
-The formation constant for the hydroxo complex, Zn(OH)4 2- , is Kf= 4.60 x 10^17

Thank you so much.

Expert's answer

Solution.

Zn(OH)2=Zn2++2OH−Zn(OH)2 = Zn^{2+} + 2OH^-

Ksp=[Zn2+]×[OH−]2Ksp = [Zn^{2+}] \times [OH^-]^2

Zn(OH)2+2OH−=[Zn(OH)4]2−Zn(OH)2 + 2OH^- = [Zn(OH)4]^{2-}

n(Zn(OH)2)=n([Zn(OH)4]2−)n(Zn(OH)2) = n([Zn(OH)4]^{2-})

[Zn(OH)4]2−=1.15×10−21=1.15×10−2M[Zn(OH)4]^{2-} = \frac{1.15 \times 10^{-2}}{1} = 1.15 \times 10^{-2} M

Kf=[Zn(OH)4]2−[Zn2+]×[OH−]4Kf = \frac{[Zn(OH)4]^{2-}}{[Zn^{2+}] \times [OH^-]^4}

Kf=[Zn(OH)4]2−Ksp(Zn(OH)2)×[OH−]2Kf = \frac{[Zn(OH)4]^{2-}}{Ksp(Zn(OH)2) \times [OH^-]^2}

[OH−]=([Zn(OH)4]2−Kf×Ksp(Zn(OH)2))0.5[OH^-] = (\frac{[Zn(OH)4]^{2-}}{Kf \times Ksp(Zn(OH)2)})^{0.5}

[OH−]=9.13×10−3M[OH^-] = 9.13 \times 10^{-3} M

Answer:

[OH−]=9.13×10−3M[OH^-] = 9.13 \times 10^{-3} M


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS