Question #123263

If the pressure in a cylinder of carbon dioxide at 34°C increases from 1.02 atm to 1.34 atm what is the new temperature of the gas?

Expert's answer

Solution.

T1=34oC=307K;T_1=34^oC=307K;

P1=1.02atm;P_1=1.02atm;

P2=1.34atm;P_2=1.34atm;

V=const;V=const;

P1T1=P2T2  ⟹  \dfrac{P_1}{T_1}=\dfrac{P_2}{T_2}\implies T2=T1P2P1;T_2=\dfrac{T_1P_2}{P_1};


T2=307K⋅1.34atm1.02atm=403K=130oC;T_2=\dfrac{307K\sdot1.34atm}{1.02atm}=403K=130^oC;


Answer: T2=130oC.T_2=130^oC.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS