Question #114568

In a titration of H2 SO4 with NaOH, 60mL of 0.02 M NaOH was needed to neutralize 15mL of H2 SO4 . What is the molarity of the acid?

Expert's answer

Solution.

V(NaOH)=60mL;V(NaOH)=60mL;

M(NaOH)=0.02M;M(NaOH)=0.02M;

V(H2SO4)=15mL;V(H_2SO_4) =15mL;

M(H2SO4)−?M(H_2SO_4)-? ;

Because the reaction is a 1:1 rxn ratio, it is useful to apply

(Molarity x Volume)Acid = (Molarity x Volume)Base;

M(H2SO4)⋅V(H2SO4)=M(NaOH)⋅V(NaOH)  ⟹  M(H_2SO_4)\sdot V(H_2SO_4)=M(NaOH)\sdot V(NaOH) \implies

M(H2SO4)=M(NaOH)⋅V(NaOH)V(H2SO4);M(H_2SO_4)=\dfrac{M(NaOH)\sdot V(NaOH)}{V(H_2SO_4)};

M(H2SO4)=0.02M⋅60mL15mL=0.08M;M(H_2SO_4)=\dfrac{0.02M\sdot 60mL}{15mL}= 0.08M;

Answer: M(H2SO4)=0.08M.M(H_2SO_4)=0.08M.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS