Question #111810

Under a pressure of 3000N/m2, a gas has a volume of 250cm3. What will be its volume if the pressure is changed to 100mmHg at the same temperature?

[ 760mmHg = 101325N/m2]

Expert's answer

This task is based on Boyle's Law: PV=constPV=const

So P1V1=P2V2P_1V_1=P_2V_2 , P1 and P2 - initial and final pressure of a gas respectively, V1 and V2 - initial and final volume of a gas respectively.

Express V2: P1V1/P2=V2P_1V_1/P_2=V_2

Pressure must be converted to the same units, use proportion:

760mmHg=101325N/m2

100mmHg=x (P2)

x=100mmHg∗101325N/m2/760mmHg=13332N/m2x=100mmHg*101325N/m^2/760mmHg=13332N/m^2

V2=3000N/m2*250cm3/13332N/m2=56,3cm3

Answer: 56,3cm3.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS