Question #111240

At a temperature of 32°C, the vapor pressure of water is 35.7 mmHg. If 28g of H2SO4 are added to 300g of H2O, what will the vapor pressure of the solution be?

Expert's answer

Relative lowering of vapour pressure is given by po−ppo=mole fraction of solute\dfrac{p_o-p}{p_o}=mole\ fraction \ of \ solute

35.7−p35.7=\dfrac{35.7-p}{35.7}= 28982898+30018=0.2860.286+16.67=0.28616.956\dfrac{\frac{28}{98}}{\frac{28}{98}+\frac{300}{18}}=\dfrac{0.286}{0.286+16.67}=\dfrac{0.286}{16.956}


p=35.097mm Hgp=35.097mm \ Hg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS