Question #106391

In the reaction CO(g)+ 2H2(g)-> CH3OH(l)

a. Which reactant is the limiting reactant if 356g of CO and 65.0g of H2 are mixed and allowed to react?

b. How many grams of methanol can be produced from the conditions in part a?

Expert's answer

1. In the reaction

 CO+2H2=CH3OHCO+2H_2=CH_3 OH

a. Which reactant is the limiting reactant if 356g of CO and 65.0g of H2 are mixed and allowed to react?

b. How many grams of methanol can be produced from the conditions in part a?

Solution:


Step 1 Balance the equation

CO+2H2=CH3OHCO+2H_2=CH_3 OH

Step 2 Apply mole concept

1moleCO+2moleH2=1moleCH3OH1mole CO+2 mole H_2=1 mole CH_3 OH

 Wm=W_m= molecular weight

28gCO+4gH2=32gCH3OH28g CO+4g H_2=32g CH_3 OH

hence

Wm(CO):Wm(H2)=28:4=7:1W_m (CO):W_m (H_2)=28:4=7:1


Step 3  Compare with given amount of reagents

W(CO)=356gmW(CO)=356gm

W(H2)=65gmW(H_2)=65g m


 W(CO):W(H2)=356:65=5.47:1W(CO): W(H_2)=356:65 =5.47:1


W(CO):W(H2)<Wm(CO):Wm(H2)W(CO): W(H_2) < W_m (CO):W_m (H_2)

 


Answer : Hence CO is limiting reagent

b)

1mole CO produce 1 mole methanol

28g CO produce 32g methanol

356g CO produce  32/28×356 g methanol=406.86g methanol


Answer : 406.86 g Methanol will be produced



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS