Sulfur dioxide−SO2-SO_2−SO2
Mass of sulfur in the compound =32 g=32 \ g=32 g
Mass of oxygen in the compound =2×16=32 g=2\times 16=32\ g=2×16=32 g
So,mass of oxygen per gram of sulfur will be 3232×1=1 g\ \frac{32}{32}\times 1=1 \ g 3232×1=1 g
The ratio will be 1:11:11:1 .
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments