Question #101703

C2H5OH + 3O2 -> 2CO3 + 3H20


a) What mass of oxygen is required to react with 1200 grams of ethanol?

b) if 655 grams of water is produced, what mass of ethanol is burned?

Expert's answer

C2H5OH + 3O2→\to 2CO2 + 3H2O

a) What mass of oxygen is required to react with 1200 g of ethanol

n(C2H5OH) =1200(g)/46(g/mol)=26.09 mol

n(O2)=26.09/1=X/3 n of O2=78.3 mol O2

m(O2)= n*M =78.3*32=2504 g


b) If 655 g of water is produced, what mass of ethanol is burned?

n(H2O) =655g/18(g/mol)=36.39 mol

n of H2O/n of H2O = n of C2H5OH/n of C2H5OH 36.39/3=X/1 n of C2H5OH=12.13 mol m(C2H5OH)=12.13 X (2(12)+6(1)+16) =558 g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS