Question #100199

At high pressures, real gases do not behave ideally. Calculate the pressure exerted by 25.0 g H2 at 20.0°C in a 1.00 L container assuming in Part 1 non-ideal behavior and in Part 2 ideal behavior.

1. Use the van der Waals equation and data in the hint to calculate the pressure exerted. answer in atm

2. Now, calculate the pressure exerted, assuming that the gas behaves as an ideal gas. answer in atm

Expert's answer

1.

Van der wall equation is-


(P+an2/V2)(V−nb)=nRT(P+an^2/V^2)(V-nb)=nRT

Here,

V=10−3a=0.02067b=0.000015n=12.5R=8.314T=293KV=10^{-3}\\a=0.02067\\b=0.000015\\n=12.5\\R=8.314\\T=293K

Putting all these values

We get,


(P+3229687)(0.000875)=12.5×8.314×293(P+3229687)(0.000875)=12.5\times8.314\times293

P=31570000 Pa=315.70 atmP=31570000\ Pa=315.70\ atm

2.

For ideal behaviour -


PV=nRTP×10−3=12.5×8.314×293P=30450000 Pa=304.5 atmPV=nRT\\P\times10^{-3}=12.5\times8.314\times293\\P=30450000\ Pa=304.5\ atm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS