1.Ammonia
n(NH3)=Mm=17.0312.62=0.741mol
1) 209K→239.82K
Q1=cliqiudnΔT=80.80×0.741×(239.82−209)=1845J
2) vaporisation at T= 239.82 K
Q2=n×ΔHvap=0.741×23330=17288J
3) 239.82K→367K
Q3=cgasnΔT=35.06×0.741×(367−239.82)=3304J
Qtotal=Q1+Q2+Q3=1845+17288+3304=22437J
As v=6minkJ=6000minJ=60s6000J=100sJ , then
time =10022437=224s=3min44s
2.Ethanol
1) 100K→159K
Q1=csolid×n×ΔT=111.46×0.2×(159−100)=1315J
2) melting at T= 159 K
Q2=n×ΔHfus=0.2×4900=980J
3) 159K→351K
Q3=cliqiud×n×ΔT=112.4×0.2×(351−159)=4316J
4) vaporisation at T=351 K
Q4=n×ΔHvap=0.2×38560=7712J
5) 351K→400K
Q5=cgas×n×ΔT=87.53×0.2×(400−351)=858J
Qtotal=Q1+Q2+Q3+Q4+Q5=1315+980+4316+7712+858=15181J=15.18kJ
3.Copper penny
Q=cmΔT=0.385×3.10(37−(−8))=5371J
Comments