Question #300349

Calculate de broglie wavelength and velocity of an electron carrying kinetic energy 3keV

Expert's answer

We find the speed of an electron, knowing its kinetic energyWk=me⋅v22W_k=\frac{m_e \cdot v^2}{2}

v=2⋅Wkme=2⋅3⋅103⋅1.6⋅10−199.1⋅10−31=3.248⋅107m/sv=\sqrt{\frac{2 \cdot W_k}{m_e}}=\sqrt{\frac{2 \cdot 3 \cdot 10^3 \cdot 1.6 \cdot 10^{-19}}{9.1 \cdot 10^{-31}}}=3.248 \cdot 10^7 m/s

the speed of an electron is much less than the speed of light

v<<cv<< c

therefore, finds the de Broglie wavelength by the formula

λdb=hme⋅v=6.62⋅10−349.1⋅10−31⋅3.248⋅107=2.24⋅10−11m\lambda_{db}=\frac{h}{m_e \cdot v}= \frac{6.62 \cdot 10^{-34}}{9.1 \cdot 10^{-31}\cdot 3.248 \cdot 10^7 }=2.24 \cdot 10^{-11}m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS