Question #245764

A sphere of radius 6.0cm at 1200oC is suspended in a vacuum in an enclosure at 500oC. Find

the rate of loss of heat, assuming that it is a black body


Expert's answer

The net radiation heat current (HnetH_{net}) from a body at temperature T to its surroundings at temperature Ts depends on both temperatures, the surface area A (A = 4πr24\pi r^2 for a sphere of radius r), the emissivity e (e=1 for a black body) and the Stefan-Boltzmann constant (σ=5.6704×10−8Wm2⋅K4\sigma = 5.6704\times10^{-8}\frac{W}{m^2 \cdot K^4} ). We proceed to find HnetH_{net} as:


Hnet=Aeσ(T4−Ts4)Hnet=(4π(0.06 m)2)(1)(5.6704×10−8Wm2⋅K4)[(1473 K)4−(773 K)4]Hnet=11160.496 W≊11.1605 kWH_{net}=Ae\sigma(T^4-T^4_s) \\ H_{net}=(4\pi (0.06\,m)^2)(1)(5.6704\times10^{-8}\frac{W}{m^2 \cdot K^4})[ (1473\,K)^4-(773\,K)^4] \\ H_{net}=11160.496\,W \approxeq 11.1605\,kW

In conclusion, we find that the rate of loss of heat with the surroundings is about 11.1605 kW.

Reference:

  • Sears, F. W., & Zemansky, M. W. (1973). University physics.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS