Question #308717

if the velocity of a particle is defined by v = (2t + 1)i +3j fps, and is position vector at t = 1 sec is t = 4i+ 3j ft, determine the path of the particle in terms of its x and y coordinates.

Expert's answer

r⃗=v⃗t=3i⃗+3j⃗,\vec r=\vec v t=3\vec i+3\vec j,

Δr⃗=r⃗+x⃗=7i⃗+6j⃗,\Delta \vec r=\vec r+\vec x=7\vec i+6\vec j,

Δrx=7, Δry=6.\Delta r_x=7,~\Delta r_y=6.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS