Question #301508

Find the distance of an isolated positive point charge of 10 nC, in order for it to produce

an electric potential of 120 V.




Expert's answer

Answer

the distance of an isolated positive point charge of 10 nC, in order for it to produce

an electric potential of 120 V.

r=KqV=9∗109∗10∗10−9120=0.75m=75cmr=\frac{Kq}{V}\\=\frac{9*10^9*10*10^{-9}}{120}\\=0.75m\\=75cm





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS