Question #301477

An electron moves in a uniform magnetic field. At a particular instant the speed of the

electron is 3.0x10^(6) m/s and the magnitude of the magnetic force acting on it is

5.0x10^(-13) N. The velocity of the electron makes an angle of 30o with the direction of

the magnetic field. Calculate the magnetic field strength at that instant.


Expert's answer

Answer

the magnetic field strength at that instant

B=Fqvcosθ=5∗10−131.6∗10−19∗3∗106∗cos30°=1.21TB=\frac{F}{qvcos\theta}\\=\frac{5*10^{-13}}{1.6*10^{-19}*3*10^6*cos30°}\\=1.21T



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS