Question #257131

a) Points A and B are at 0.05m and 0.03m from a charge +13 x10-6C respectively. Determine the required work against the direction of the electric field to displace a charge +15 x10-6C from point A to point B.

b) A charge q1=+8 x10-6C is at the origin (x=0mm), and other charge q2=-3 x10-6C is at x=60mm. Find the work done by the electric field if a charge q3=-4 x10-6C is displaced from point x=15mm to point x=5mm.



Expert's answer

a)


W=(9⋅109)(15⋅10−6)(13⋅10−6)0.03−(9⋅109)(15⋅10−6)(13⋅10−6)0.05=23.4 JW=(9\cdot10^{9})\frac{(15\cdot10^{-6})(13\cdot10^{-6})}{0.03}-\\(9\cdot10^{9})\frac{(15\cdot10^{-6})(13\cdot10^{-6})}{0.05}=23.4\ J

b)


E1=(9⋅109)(3⋅10−6)(4⋅10−6)0.045−(9⋅109)(8⋅10−6)(4⋅10−6)0.015=−16.8 JE_1=(9\cdot10^{9})\frac{(3\cdot10^{-6})(4\cdot10^{-6})}{0.045}-\\(9\cdot10^{9})\frac{(8\cdot10^{-6})(4\cdot10^{-6})}{0.015}=-16.8\ J

E2=(9⋅109)(3⋅10−6)(4⋅10−6)0.055−(9⋅109)(8⋅10−6)(4⋅10−6)0.005=−55.6 JW=−55.6+16.8=−38.8 JE_2=(9\cdot10^{9})\frac{(3\cdot10^{-6})(4\cdot10^{-6})}{0.055}-\\(9\cdot10^{9})\frac{(8\cdot10^{-6})(4\cdot10^{-6})}{0.005}=-55.6\ J\\W=-55.6+16.8=-38.8\ J



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS