Question #348543

An insulating sphere with radius of 20cm carries a uniform volume charge density of 1.5×10-⁶ C/m³. Find the magnitude of the electric field at a point inside the sphere that lies 8.0 cm from the center




Expert's answer

The Gauss' law says


∮EdA=qencϵ0\oint EdA=\frac{q_{enc}}{\epsilon_0}

∮EdA=E∗4πr2\oint EdA=E*4\pi r^2

qenc=ρV=ρ∗43πr3q_{enc}=\rho V=\rho*\frac{4}{3}\pi r^3

Thus

E∗4πr2=4πρr33ϵ0E*4\pi r^2=\frac{4\pi\rho r^3}{3\epsilon_0}

E=ρr3ϵ0=1.5∗10−6∗0.083∗8.85∗10−12=4.5∗103 N/CE=\frac{\rho r}{3\epsilon_0}=\frac{1.5*10^{-6}*0.08}{3*8.85*10^{-12}}=4.5*10^3\:\rm N/C


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS