Question #348408

A proton beam through a region of space where the magnetic field is a uniform value of 5.0 T directed along the positive z-axis. The protons have a velocity of magnitude 4.0 x 10⁵ m/s in the xz plane at an angle of 30° to the positive z-axis. Find the force on the portion

Expert's answer

F=qvBsin⁡θ=1.6∗10−19∗4.0∗105∗5.0∗sin⁡30∘=1.6∗10−13 NF=qvB\sin\theta\\ =1.6*10^{-19}*4.0*10^5*5.0*\sin30^\circ\\ =1.6*10^{-13}\:\rm N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS