Question #348142

A ball of mass 200g dropped from a height of 2m, hits the horizontal floor and rebound to a height h below it's initial position. If the coefficient of restitution is 0.8, calculate the value of h

Expert's answer

e=vfvi=0.8e=\frac{v_f}{v_i}=0.8

mghf=mvf22=e2∗mvi22=e2∗mghimgh_f=\frac{mv^2_f}{2}=e^2*\frac{mv^2_i}{2}=e^2*mgh_i

hf=e2hi=0.82∗2 m=1.28 mh_f=e^2h_i=0.8^2*2\: \rm m=1.28\:\rm m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS