Question #346213

A 65.0-kg runner has a speed of 5.20 m/s at one instant during a long-distance

event. (a) What is the runner’s kinetic energy at this instant? (b) How much net

work is required to double his speed?


Expert's answer

(a)

Ek1=mv122=65.0∗5.2022=879 JE_{k1}=\frac{mv_1^2}{2}=\frac{65.0*5.20^2}{2}=879\:\rm J

(b)

W=Ek2−Ek1=4Ek1−Ek1=3Ek1=3∗879=2640 JW=E_{k2}-E_{k1}=4E_{k1}-E_{k1}=3E_{k1}\\ =3*879=2640\:\rm J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS