Question #308467

A 20 kg crate hangs at the end of a long rope. Find its acceleration when the tension in the rope is (a) 250 N (b) 150 N (c) zero (d) 196 N

Expert's answer

The Newton's second law says

a=Fma=\frac{F}{m}

(a)

a=25020=12.5 m/s2a=\frac{250}{20}=12.5\:\rm m/s^2

(b)

a=15020=7.5 m/s2a=\frac{150}{20}=7.5\:\rm m/s^2

(c)

a=020=0 m/s2a=\frac{0}{20}=0\:\rm m/s^2

(d)

a=19620=9.8 m/s2a=\frac{196}{20}=9.8\:\rm m/s^2


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS